Jak działa wyszukiwarka Google?

Jak działają wyszukiwarki? Podstawowe informacje o algorytmach wyszukiwania.

Każda wyszukiwarka internetowa składa się z 3 głównych modułów, które odpowiedzialne są odpowiednie przetworzenie danych dostępnych w zasobach Internetu. Moduły te dotyczą zbierania informacji o stronach, przetwarzania i analizy zebranych danych oraz prezentacji wyników dla danych zapytań użytkowników.

Robot internetowy

Głównym zadaniem tego modułu jest odwiedzane stron WWW. Przechodzenie między poszczególnymi witrynami następuje poprzez znalezione na witrynach łącza i odnośniki. Moduł ten jest często także robotem indeksującym lub pajączkiem. Od szybkości przechodzenia między poszczególnymi stronami, omijania zapętleń, zależy ilość odwiedzonych stron w danym okresie czasu.

Moduł indeksujący

Odpowiedzialny jest za analizę treści zawartych na stronach WWW. Do każdej strony dodatkowo przypisywane są słowa i frazy jakie znalazły się na nich i z jakich zostały przekierowane. Dla każdego słowa znalezionego na danej witrynie zostaje przypisany odpowiedni „ranking”, który określa jak konkretna strona jest powiązana z daną frazą. Wartość jaką uzyska witryna dla danego słowa zależy od wielu różnych czynników takich jak, czy słowo znajduje się w tytule strony, metatagach, ile razy zostało użyte na całej powierzchni strony, czy znajduje się na początku bądź końcu treści.

Ważnym czynnikiem jest także odpowiednia renoma witryny w Internecie, która określana jest na podstawie ilości i jakości linków prowadzących do ocenianej strony. O wartości przypisywanym danym słowom decyduje algorytm, który ustala ranking stron (zwany często TrustRank). Każda wyszukiwarka posiada unikalny algorytm, który łączy poszczególne wagi z słowami kluczowymi i na ich podstawie ustala kolejność stron w SERP. Od prawidłowego przydzielenia wartości zależy poprawność i jakość wyników wyszukiwania.

Procesor zapytań

Jest to zewnętrza część każdej wyszukiwarki, która umożliwia użytkownikom zadanie konkretnego zapytania i przedstawia wyniki wyszukiwania dla danej frazy. Procesor zawsze odnajduje wszystkie strony, które otrzymały jakąkolwiek wartość przez analizę w module indeksującym, prezentowana lista wyników jest uporządkowana w kolejności od tych najlepiej spełniających kryterium danego użytkownika, do tych najmniej spełniających. Głównym elementem poprawiającym ten moduł jest możliwość podpowiedzi zapytań oraz czas przestawienia wyników.

Kategorie:

Może Ci się spodobać

Optymalizacja treści pod kątem SEO

Dlaczego warto optymalizować treści pod…

Festiwal SEO 2016

Festiwal SEO 2016 przeszedł do…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *